Wakacyjna perełka – Macedonia

Bałkany to dość popularny i lubiany przez Polaków kierunek na wakacje. Macedonie można nazwać kwintesencją Bałkanów, choć ten piękny kraj jest jeszcze nieodkryty. Podkreślić trzeba, że Macedonia to najrzadziej odwiedzany kraj w Europie. To państwo posiada wiele ciekawych, historycznych zabytków wpisanych na listę UNESCO, ale możemy również dostrzec tutaj piękne walory przyrodnicze.

Możemy poczuć piękno jeziora Ochrydzkiego, jest to najstarsze jezioro w Europie. Przez mieszkańców nazywane „swoim morzem”. Miasto Ochryda oferuje bogate życie kulturalne. W sezonie letnim odbywa się tutaj wiele festiwali m. in. Festiwal Folklorystyczny. W tym mieście zachowały się ruiny bazyliki, liczne cerkwie, starożytny teatr. Powierzchnie Macedonie w 80% stanowią góry. Góry Galiczica położone na granicy Macedonii i Albanii to idealna trasa na piesze wędrówki, ponieważ szlaki są tam bardzo dobrze oznakowane.

Na skalistym brzegu wybrzeża możemy podziwiać klasztor św. Nauma, stanowi ona przykład budowli bizantyjskiej. Dla miłośników przyrody fascynującym miejscem będzie kanion Matka. Wejście na teren tego kanionu jest bezpłatne. Powierzchnia kanionu zajmuje około 5 tysięcy hektarów, całość stanowi imponujący widok. Warto wybrać się na zwiedzanie w godzinach porannych, wtedy będziemy mieć możliwość podziwiania jaskini, spacerów wzdłuż oświetlonego słońcem jeziora. Będąc na miejscu trzeba koniecznie zobaczyć wnętrze jaskini, pełne stalaktytów. W tym kanionie możemy odkryć jeszcze wiele innych niespodzianek. Najdłuższa jaskinia ma długość 176 metrów. W kanionie natrafimy również na historyczne monastery. Spędzając czas na miejscu, możemy przepłynąć jezioro łódką lub kajakiem.

Kolejnym wyjątkowym cudem natury w Macedonii jest niewielka wieś Kuklica. Można tam zobaczyć „kamienne miasto” .Składa się ono z 120 filarów skalnych. Powstały one przed 10 mln lat pod wpływem erozji.
Stolica Macedonii jest również warta odwiedzenia. Miasto sięga swoją historią prawie cztery wieki przed Chrystusem. Główny plac w Skopje, nazywany placem Macedonii, stanowi mieszankę różnych stylów architektury. W centrum miasta można podziwiać 25-metrowy pomnik Aleksandra Macedońskiego.

Wakacje w Macedonii to super propozycja dla każdego. Znajdziemy tutaj wszystko co potrzebne podczas urlopu-ciekawe miejsca, cudowne krajobrazy, dobre hotele, wyśmienita kuchnia. W biurze podróży możemy wybrać różne warianty, standardy wakacji. Cenny w lokalnych, restauracjach są niższe niż w Polsce.

Macedonia to gościny kraj, warto się o tym przekonać osobiście. Jest to niewielkie państwo, liczba mieszkańców jest porównywalna do mieszkańców Warszawy. Na wakacjach w Macedonii na pewno nie będziemy się nudzić, kraj ten posiada idealne warunki do uprawiania wielu sportów i rekreacji. Rozpowszechnione jest tam paralotniarstwo jako rekreacyjny, pełny przygód i wrażeń sport.