Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na kajakach?

To będzie twój pierwszy raz na spływie kajakowym? Teoretycznie masz już doświadczenie z różnymi innymi sportami wodnymi i ogólnie rzecz biorąc lubisz takie bardziej ekstremalne dyscypliny sportowe, ale pomimo tego masz też w sobie sporo obaw, bo niejednokrotnie słyszałeś już o różnych wypadkach, do których dochodziło właśnie na spływach kajakowych? Pamiętaj, by nie martwić się na zapas. Wypadki oczywiście się zdarzają, ale zazwyczaj mają one swoją jasną przyczynę i w większości przypadków jest nią ignorancja samego człowieka. To ty sam jesteś w stanie zapewnić sobie (i ewentualnie płynącym z tobą osobom) maksymalne bezpieczeństwo. Po prostu bądź rozważny i myśl, gdy znajdujesz się w kajaku. Z wodą naprawdę nie ma żartów. Tutaj nie ma miejsca na niefrasobliwość, nadmierną pychę czy nieostrożność.

Pływaj zawsze tylko i wyłącznie w dozwolonych miejscach. Najlepiej by było, gdybyś uczestniczył w zorganizowanych spływach kajakowych, ale gdy już nabierzesz na nich pewnej wprawy, śmiało możesz się przerzucić na samodzielne pływanie, zawsze jednak wybierając dla siebie strzeżone kąpieliska lub tereny przeznaczone właśnie do pływania kajakami. W razie czego zapisz sobie w telefonie jakiś numer alarmowy. Najprawdopodobniej do niczego ci się on nie przyda, ale lepiej dmuchać na zimne. Przed wyjściem z domu poinformuj też kogoś bliskiego o tym, dokąd się wybierasz i podaj mu planowaną godzinę powrotu. Być może wydaje ci się, że to wszystko jest niepotrzebne, ale uwierz, że akurat woda lubi płatać figle.

Nigdy wcześniej nie pływałeś na kajaku? W takim razie zapisuj się na spływ kajakowy dla osób początkujący, który rozpocznie się krótkim wykładem na temat poprawnego posługiwania się sprzętem sportowym. Dowiesz się po prostu, jak pływać. Nauczysz się korzystać z wiosła i utrzymywać się w stabilnej pozycji na wodzie. Te podstawy są akurat kluczowe. Bez nich nawet nie masz co wchodzić do kajaka.

Przeczytaj również

1 thought on “Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na kajakach?

  1. Najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie przygody z kajakarstwem na spokojnym jeziorze, a nie jak w filmach, na wzburzonej i stromej rzece.

Comments are closed.