Olsztyn dla aktywnych: jak spędzić tu wolny czas?

Wczasy na terenie Warmii i Mazur mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Z jakich atrakcji mogą skorzystać ci miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy znajdą tanie noclegi na terenie Olsztyna?

W krainie pięknych jezior

Wielkim walorem Olsztyna są nie tylko cenne zabytki, ale i piękna okolica. Miasto to leży na terenie malowniczego Pojezierza Olsztyńskiego, które jest idealnym obszarem dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas w aktywny sposób. Miłośników plażowania i sportów wodnych zachwycą tutejsze jeziora. W granicach miasta jest ich aż 11, a każde z nich zachwyca piękną linią brzegową. Dla tych, którzy lubią spędzać czas nad wodą, dobrą propozycją mogą się okazać wczasy nad jeziorem Ukiel (Krzywym). Zajmuje on powierzchnię ponad 400 ha, a na turystów czekają tu kąpieliska oraz zadbane plaże miejskie. Z ciekawej oferty mogą tu również skorzystać miłośnicy sportów wodnych, na których czekają tu zarówno kajaki i rowery wodne, jak i łódki, z których można podziwiać okolicę. Znacznie mniejsze, choć równie popularne wśród turystów, jest jezioro Kortowskie (ponad 85 ha powierzchni). Można tu korzystać z miejsc do plażowania oraz z wypożyczalni sprzętów wodnych, można tu również popływać żaglówką. Dla tych, którzy wolą spędzać czas na lądzie, ciekawą propozycją może się okazać wędrówka wokół jeziora Długiego. Z myślą o spacerowiczach i rowerzystach wytyczono tu sporo tras, dzięki którym można dotrzeć do najpiękniejszych miejsc nad tym jeziorem, a jednocześnie nacieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Spływy Łyną

Na terenie Olsztyna coraz większą popularnością cieszą się też spływy kajakowe Łyną. Rzeka ta ma ogromne znaczenie dla miasta, warto jej zatem poświęcić nieco więcej uwagi. Ten lewobrzeżny dopływ Pregoły liczy sobie ponad 260 km długości, przy czym odcinek przepływający przez Polskę to 190 km. Pozostałe 70 km przepływa przez tereny Rosji, a dokładniej – Obwodu Kaliningradzkiego. Ten fragment Łyny, który przepływa przez Olsztyn, ma wiele uroku, a jednocześnie zapewnia idealne warunki tym, którzy chcą przepłynąć przez stolice Warmii kajakiem. Takie spływy zaczynają się na terenie Lasku Miejskiego, w pobliżu Zamku Kapituły Warmińskiej, a kończą przy tamie, zbudowanej na Łynie w 1907 roku.

Olsztyn dla rowerzystów

Na ternie Olsztyna nie brakuje ciekawych tras turystycznych, wytyczonych z myślą o rowerzystach. Idealnym obszarem do jazdy na rowerze są tereny Lasu Miejskiego, okolice jeziora Ukiel oraz jeziora Karaśnik. Miłośnicy kolarstwa mogą wybrać się też na rowerową wycieczkę doliną rzeki Wadąg lub Łyny, które mogą oczarować pięknymi krajobrazami.

Na terenie Olsztyn nudzić się nie można. Wycieczki po tym mieście są świetną okazją do zapoznania się z cennymi zabytkami oraz wyjątkowa lekcją historii. Miasto to jest jednocześnie idealnym kierunkiem podróży dla wszystkich tych osób, które chcą spędzić ciekawe wczasy, ciesząc się możliwością aktywnego wypoczynku w pięknej scenerii.