AM JACHT SERVICE

Branżowe informacje i nie tylko!

samochodowo wyjazd

Jak zorganizować wyjazd samochodowy? Roadtrip na wakacje!

Każdy sprawny samochód osobowy jest w stanie zamieść grupę wczasowiczów z punktu A do B, często wyjeżdżamy z rodziną lub przyjaciółmi nad morze czy w góry, by trochę odpocząć od zgiełku miasta i codzienności. Wakacje są idealnym okresem na chwilę szaleństwa oraz na… eksperymenty! Podróżowanie swoim samochodem jest niezwykle popularne, lecz głównie na terenie swojego kraju. Często chcąc wyjechać dalej, zaczynamy mieć pewne obawy: co jak się auto popsuje? Jak załatwić winiety na autostrady? Ile kosztuje paliwo w innych krajach?

Organizacja wyjazdu samochodowego za granicę jest trochę bardziej skomplikowana, niż wyjazd nad polskie morze, jednak coraz więcej rodaków decyduje się właśnie na ten środek transportu, udając się na wakacje do Chorwacji czy Włoch.

Jak zorganizować roadtrip zagraniczny?

1. Przejrzyj stan swojego auta, sprawdź czy wszystko działa jak należy,
2. Kup zapasowe drobne części wymienne, np. lampki
3. Spakuj niezbędne narzędzia motoryzacyjne, w razie prostej usterki
4. Zrób skan wszystkich dokumentów samochodu i spakuj je w innym miejscu niż oryginały (zabezpieczenie w razie zguby lub kradzieży),
5. Sprawdź czy w danym kraju nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy
6. Wyrób darmową Zieloną Kartę

Mając tak przygotowane auto, wystarczy wybrać kraj docelowy, ustalić trasę, zaktualizować mapy w GPSie i rozkoszować się drogą.

 RoadTrip – zaplanuj relaks

 Oprócz dokumentacji, warto zorganizować atrakcje na miejscu. Pakując się do bagażnika auta można zabrać znacznie więcej, niż bagaż podręczny do samolotu. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą rowerów, aby wygodniej poruszać się po miastach. Na dachu samochodu można również zamontować deski surfingowe, a do środka załadować kije trekkingowe.

 Co warto spakować?

 Przede wszystkim w trosce o nasze auto niezbędne będą akcesoria, które mogą przydać się w różnych niespodziewanych sytuacjach. Do podstaw ekwipunku należy zapasowe koło, narzędzia do jego wymiany, ładowarka samochodowa oraz niewielkie zapas paliwa. Należy mieć dodatkowo pod dostatkiem płyn do spryskiwaczy i wszelkie śrubokręty. Przed wyjazdem warto sprawdzić ciśnienie w oponach oraz wykupić pakiet dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje koszty ewentualnej lawety za granicą, aby nie narazić się na olbrzymie koszty z własnej kieszeni.